Obývací pokoj podle Feng shui

Feng shui považuje obývací pokoj za místnost příležitostí. V případě návštěvy pravděpodobně Vaši hosté spatří obývací pokoj jako první z místností Vašeho domu či bytu. V této místnosti se spojuje několik významných aspektů života včetně kariéry a vztahů. V harmonickém obývacím pokoji budou mít Vaši hosti pocit jistoty, jak z Vašeho života, tak i z jejich pobytu ve Vašem domě.

Rady pro harmonický obývací pokoj

  • Židle a pohovky by měly být v ideálním případě uspořádány čelem ke dveřím, přinejmenším by k nim neměly být zády. Lidé sedící v této místnosti by měli být schopni vidět na dveře, aniž by se museli otáčet. Ideální uspořádání sezení je do kruhu nebo do osmiúhelníku.
  • Důležitým prvkem je dostatek světla, proto by tmavé místa pokoje (rohy, zákoutí, prostory za pohovkou atd.) měly být prosvětleny pomocí barev, rostlin, zrcadel nebo světel. To k těmto místům přitáhne energii Čchi, která by jimi jinak neprotékala. Čchi by měla protékat přes všechny místa v místnosti, včetně rohů a prostorů mezi nábytkem.
  • Zvažte pozici televize a dalších kovových předmětů, jejichž elektromagnetické pole narušuje tok Čchi. Tyto předměty by neměly být umístěny ve středu místnosti. Naopak vhodnou dominantou obývacího pokoje je krb. Obývací pokoj by měl poskytovat vhodnou atmosféru pro konverzaci a prostředí, v němž se lidé budou cítit uvolněně a odpočatě.
  • Prvkem, který může obývací pokoj zharmonizovat, jsou zrcadla. Vhodně umístěná zrcadla dokážou prosvětlit temná zákoutí (zrcadlo může být nastavené tak, aby díky němu bylo vidět na dřevěné dveře, nebo může pokoj opticky zvětšovat). V případě nevhodného tvaru obývacího pokoje využijte zrcadla tak, aby pomohla energii Čchi proudit celou místností.
  • Stůl v obývacím pokoji symbolizuje zdraví, měl by tedy být čistý a uklizený. Pokud na něj postavíte živé rostliny či květiny, přispějete ke zdraví všech osob v místnosti.
  • Obývací pokoj by neměl být přeplněn množstvím věcí či nábytku. K pozitivnímu toku energie přispějí vhodně zvolená umělecká díla či rostliny se zakulacenými listy.
  • Feng shui vyžaduje rovnováhu mezi mužskou a ženskou energií. Ženskou energii můžete podpořit například rozmístěním podušek na zem, polštářů na pohovku či živých rostlin do středu stolu. Feng shui neuznává sušené rostliny, a proto je nedoporučuje ani k dekoraci obývacího pokoje.
  • Vchod do pokoje by měl být čistý, dobře osvětlený a bez překážek tak, aby umožňoval snadný vstup pro návštěvníky i energii Čchi. Není vhodné umístit zrcadlo proti vstupu, protože by odráželo vstupující energii zpět.
Interiér Bydlení