Usazení domu na pozemku

Zde posuzujeme dům podle školy formy, tj. veškeré vnější vlivy, jako svažitost terénu, okolní zástavba, rušivé vlivy z okolí (vysílače, rušné silnice, hluk, zápach apod.), výhled do krajiny atd.. Dům se vždy snažíme usadit zády (nejlépe severní stranou) ke svahu, který mu tak vytvoří přirozenou oporu a s volným výhledem na pozemek a dále do krajiny, kde by v ideálním případě mělo být údolí vodním tokem. Také po obou stranách domu by měla být opora v podobě okolních domů nebo zeleně.

Nejen, že by dům měl svým vzhledem zapadnout do místní krajiny a zohledňovat celkový urbanismus, ale také by měl podpořit stabilitu a zázemí, které od něj očekáváme. Z pohledu Feng Shui jsou doporučovány zemní prvky, ať už je to zemitá barva fasády, kamínky kolem domu nebo kamenný obklad fasády či vchodu. Chybou bývají nadměrné prosklené plochy, přílišné užití kovových prvků a prosklené rohy. Ty by měly naopak vždy být plné.

U komerčních budov je velice důležité, aby energie domu byla v souladu s činností, která je zde vykonávána. Například kovový dům, který může být bílý, strohý a převahou kovových komponentů, je vhodný pro peněžní ústavy, účetní firmy, advokátní kanceláře apod., protože zde podpoří řád, pravidla, přesnost a práci s penězi. Nepravidelná skleněná budova se výborně hodí pro plavecký stadion nebo prodejnu bazénů. Velké kamenné domy jsou vynikající pro divadla, školy a soudy. Pro reklamní agentury nebo sportovní zařízení jsou vhodné ohnivé budovy – vyzývavé, barevné a provokativní. Vždy je však důležitá škola formy – tedy opora. Samostatně stojící skleněné věžáky nepřinesou nic dobrého ani majitelům firem, zaměstnancům ani klientům.

Místnosti v domě by měly být uspořádány logicky vzhledem k funkčnosti a potřebám obyvatel domu. Zároveň by měly zahrnovat dostatek úložných prostor, které podpoří přehlednost a řád. Na severní strany by měly přijít technické a užitkové místnosti jako koupelny, prádelny, spíže, ložnice. Naopak k jihu situujeme hlavní obytnou zónu. Pro kuchyně, dětské pokoje a pracovny je vhodný východ i západ.

Jedním z hlavních poslání Feng Shui je mít příjemný pocit ze svého domu, být hrdý na to, jak vypadá a těšit se na příchod domů. Váš domov je vaším odrazem, a proto je třeba, aby nejen interiér, ale také exteriér a samotný vchod byl takový, abyste na něj mohli být pyšní.

Ming Tang je prostor těsně před domem a vlastní vchod. Ve Feng Shui je to jeden ze tří nejdůležitějších prostorů vůbec, protože zde vzniká první dojem, který nás do velké míry ovlivní ještě před vstupem. Zároveň je to prostor, kde se shromažďuje energie, proto musí být vhodně upravený. Vchod musí zřetelný a jasný, samotné vchodové dveře by měly být výrazné, osvětlené a čisté, aby lákaly ke vstupu. Po jejich obou stranách jsou vhodní symboličtí ochránci obydlí, což mohou být například rostliny nebo stromky v ozdobných nádobách.

Zařizování interiéru by mělo splňovat školu formy , což je především logické a funkční řešení a správné rozmístění nábytku, tak, aby vždy byla zachována opora za zády a volný výhled. To platí hlavně při umístění postele, sedačky, jídelního stolu, pracovní židle a oblíbeného křesla. Častou chybou bývá umístění jídelního stolu v průchodu mezi obývákem a chodbou či vstupem na zahradu. Také umístění televize je kolikrát přednější než správné posazení sedačky. Škola kompasu doladí materiály, barvy, tvary a vhodné doplňky, které přísluší každému sektoru. To vede k harmonii, řádu a vědomí, že každá věc, barva nebo materiál má na své místo a opodstatnění. Naučí nás zbavit se nefunkčních a zbytečných věcí, které v našem životě nemají co dělat. Výrazné energetické prvky jako akvárium nebo krb by měly být umístěny v sektoru, kam svou energií naleží. Užití převážně přírodních materiálů podpoří přirozenost a nadčasovost každého prostoru.

Velkou péči musíme věnovat středu, ne nadarmo se mu říká energetické srdce prostoru. Měl by být zachován volný bez rušivých vlivů, jako je schodiště, výtah, stoupačky, komíny nebo příliš mnoho nábytku. Když si uvědomíme, že ovlivňuje celý zbývající prostor a je spojený se zdravím, je jasné, že se jedná o podstatné místo v interiéru.

Kouzlo Feng Shui spočívá v jeho individuálním přístupu. Kromě všeobecně platných principů pro prostor je nezbytné se věnovat všem osobnostem. Podle data narození je možné stanovit příznivé a nepříznivé směry, což je možné využít při směrování postele, psacího stolu nebo oblíbeného křesla. Dále můžeme zjistit, které energie každého jedince zharmonizují a posílí a ty dodáme do jeho osobního prostoru pomocí vhodných barev a doplňků. Velice důležité je také, aby se v prostoru odrazil životní styl a filozofie, záliby a to, k čemu v životě směřujeme. Pokud je interiér opravdu dobře uspořádán, dává člověku neustále podněty a impulzy – stále jej inspiruje k něčemu dalšímu a novému. Kombinací všech kroků vznikne prostor, který budeme mít rádi, budeme v něm zdraví, šťastní a spokojení. Jeho atmosféra nás bude stále znovu a znovu okouzlovat.

Čeho se vyvarovat/nejčastější chyby

Nepravidelný půdorys, garáž jako součást hlavního půdorysu domu, toaleta a koupelna blízko hlavního vchodu, zrcadlo proti vchodovým dveřím, troje dveře v jedné linii za sebou, schodiště ve středu domu, špatné umístění krbu nebo akvária, nefunkční a zbytečné věci, nepořádek a překážky, ostré rohy a hrany, nezdravé a zanedbané rostliny, tmavé kouty.

Interiér Bydlení