Proměna podkroví podle Feng Shui

Podkroví patří ve Feng Shui mezi nejproblematičtější prostory. Je to především z důvodu šikmin a trámů, které jsou zdrojem negativní energie v prostoru. Trámy fungují jako nůž – „krájejí“ vše co je pod nimi, šikminy narušují harmonii pravidelného půdorysu, vytvářejí klesající energii a „mrtvé“ kouty, kde se kumuluje stagnující energie. Vytvořit v prostoru podkroví plnohodnotné a zdravé bydlení vypadá tedy zdánlivě jako neřešitelný úkol. Podívejte se s námi na jednu proměnu podkroví, kde se s pomocí Feng Shui podařilo vše vyřešit k úplné spokojenosti majitelů.

Původní stav

Prostorné podkroví rodinného domu bylo vyčleněno pro tři dětské pokoje, do kterých se vstupovalo ze společné chodbičky, kde byla zároveň umístěná toaleta. Všechny místnosti kromě šikmin a trámů měly další velký hendikep – chyběl z nich výhled, protože okna zde byla řešena pouze jako střešní. Důsledkem toho byl v celém podkroví nedostatek denního světla. Většina nábytku byla umístěna pod šikminami, malby ve dvou pokojích byly příliš syté a jeden z pokojů byl prostorově malý. Celý prostor postrádal jakýkoliv řád, žádné z dětí si v podkroví nechtělo hrát a spát chodily do ložnice rodičů v přízemí.

Hodnocení prostoru z pohledu Feng Shui

Dětské pokoje v podkroví jsou v současné době nejproblematičtějším místem v domě. Chybí zde funkčnost po stránce praktické, energetické i estetické. Pro rozvoj osobnosti jsou takto řešené dětské pokoje nevhodné, protože neumožňují kvalitní spánek, vytvoření harmonického prostředí a neposkytují inspiraci. Díky nepřehlednosti, přeplněnosti a chaosu, který v pokojích vládne, se v těchto prostorách nemohou děti soustředit ani na hru, ani na učení. Postele i stoly svým umístění nesplňují školu formy ani školu kompasu. Pokoj není inspirativní, nerozvíjí dětského ducha a nevede k řádu. Naopak podporuje stagnaci, chaotičnost, nesoustředěnost a špatný spánek. Zároveň zde chybí zohlednění individuality – konkrétní potřeby a přání pro každé dítě, které by jejich prostor měly naplňovat.

Základem pro jakoukoliv změnu byla nová úprava střechy, která umožnila ve dvou pokojích vsadit do štítů prosklené plochy, jejichž součástí byly i dveře na malý balkón. Tím došlo nejen k prosvětlení prostoru, ale také k jeho zvětšení a úbytku snížených částí místností. Pro nejmenší z místností byla navržena společná dětská šatna. Nejstarší sourozenec se přesunul do přízemí, kde pro něho vznikl studentský pokoj.

Bylo navrženo nové řešení interiérů včetně podlahové krytiny z masivního dřeva. Z hlediska Feng Shui bylo třeba eliminovat nepříznivé působení šikmin a trámů. Řešením bylo pod snížené části podkroví umístit úložné prostory a postel i stůl postavit více ke středu místnosti tak, aby byla dodržena škola formy (opora za zády) i škola kompasu (nasměrování do příznivého směru). Tím došlo k větší, alespoň optické, pravidelnosti půdorysu obou místností. Pro všechny sourozence byl zpracován rozbor energií, na základě kterých byly posíleny potřebné energie v souvislosti s energiemi světových stran dle Bagua (rozčlenění prostoru na 9 výsečí). Dále bylo nutné zbavit se nepotřebných věcí a pro zbylé věci vymezit jasné místo. Pro tyto účely byl navržen dostatek úložných prostor.

Výsledek návrhu a realizace interiéru

Pokoj na téma „Moře“

Prostřední sourozenec patří dle data narození do východní životní skupiny, jeho pokoj je umístěný v sektorech, které patří k východu (východ, jihovýchod). Jeho potřebným prvkem je především Voda, která je zároveň vhodná i pro oba zastoupené sektory z hlediska Bagua pro posílení prosperity a minulosti ve vztahu k předkům.

Tématem místnosti bylo zvolené „Moře“ – je vymalovaná převážně modrou malbou doplněnou o dekorace a doplňky v námořnickém a vodním stylu – například akvárium, maják nakreslený přímo na stěnu, který slouží jako věšák, záchranný kruh, sak na ryby, modrobílé hodiny nebo obrazy s motivem mušlí. Postel je řešena pomocí zvýšeného podia a samostatné matrace, nad postelí je stříška z rybářských sítí s lucernou. Aby místnost nepůsobila příliš chladně, doplňkovou malbou je zde světle žlutá, nábytek je převážně ze světlého dřeva a zároveň jsou zde kontrastní oranžové prvky – houpačka, květináč, osvětlení – které místnost zateplí a oživí.

Pokoj na téma „Savana“

Nejmladší z dětí patří do západní životní skupiny, jeho pokoj je umístěný v sektorech, které patří k západu (západ, severozápad). Jeho potřebnými prvky jsou především Země, dále Oheň, přičemž zemní energie tyto sektory posiluje, což je vhodné. Dle Bagua se jedná o oblasti dětí, kreativity a nápomocných přátel.

Pro tento pokoj bylo zvolené téma „Savana“, kde bylo možné uplatnit především zemní odstíny a zájem o zvířata, která malý majitel místnosti projevil. Místnost jsme řešili podobným způsobem jako u staršího sourozence. Stejně jsme se snažili umístit především postel mimo trámy a šikminy co nejvíce do prostoru, přičemž hluchý prostor jsme využili pro systém poliček na knihy a hračky atd. Oporu poskytuje příčka za hlavou, která může také sloužit pro ukládání věcí a zároveň odděluje kout pro pracovní stůl. Malba je v kombinaci oranžová a písková, doplněná o samolepky s motivem žirafy, stromu, mravence a šneka. Ohnivou energii, která je druhou potřebnou energií, dodává malované slunce na stropě v rámci centrálního osvětlení. Malý obyvatel pokoje si může připadat jako dobrodruh – atmosféru mu dokreslí sítě nad postelí, provazová houpačka nebo živá palma.

Příběh se šťastným koncem

Podkroví bylo vyřešeno funkčně, energeticky i esteticky zcela dle potřeb a přání velkých i malých majitelů. Díky nové šatně ubylo z dětských pokojů oblečení, sportovní potřeby a objemnější hračky. V průběhu řešení podkroví, se děti živě zajímaly o to, jak budou jejich nové pokoje vypadat, samy přicházely s novými podněty a pečlivě vybíraly z možností pro zařízení a vybavení místností. Ze zařizování se pro ně stala hra a moc se těšily, až budou moci nové věci vyzkoušet. Samy určily, které věci budou kam ukládat a pro všechny našly své místo. Postupně se měnily na námořníka a dobrodruha. Pokojíčky se pro ně staly místnostmi, kde tráví většinu svého času a večer se těší do postele, kde se jim na stropě po setmění objeví hvězdné nebe.

Interiér Bydlení