Dům, který vám vydělá peníze

Nejprve se objevily takzvané nízkoenergetické domy s nízkou spotřebou, poté domy pasivní, které na své vytápění v podstatě nepotřebují energie ze sítí, a nyní už můžete mít i dům, který umí vyrobit více energie, než sám spotřebuje. Takovýto dům se nazývá energeticky aktivní. Přebytečnou energii pak můžete odvádět do veřejné sítě a peníze investované do domu se vám tak částečně vrací zpět.

Domy, které mají mít nízkou nebo dokonce nulovou spotřebu energie , ji musí někde získávat. Obvykle je hlavní část energie čerpána ze slunečních paprsků a proto poměrně velkou část domu tvoří okna . Nemohou to však být okna okolo celého domu, musí být umístěna hlavně na jižní straně , kam sluneční paprsky dopadají nejvíce. Výhodou takového řešení je, že obytné místnosti domu mají skutečně hodně světla a v kombinaci s vhodně zvolenými materiály tak působí velmi lehce a vzdušně.

Vhodné uspořádání domu

K tomuto dojmu je ale také potřeba nezahltit obytné pokoje přílišným množstvím nábytku. Šikovný projektant dokáže navrhnout dům tak, že zatímco na jižní stranu s množstvím oken umístí obytné pokoje , na chladnou severní stranu orientuje technickou místnost, prádelnu, šatnu a další místnosti, které buď okna nepotřebují vůbec a nebo jim stačí okna menší. V těchto místnostech je pak možno vytvořit úložné prostory a obytným místnostem tak zbude více volného prostoru.

Projekt na míru

Pokud chcete, aby dům ve všech ohledech přesně vyhovoval potřebám vaší rodiny, pak není vhodné využít už hotový projekt, mnohem lepší je nechat si udělat projekt na míru vašeho pozemku i stylu vašeho života.

Interiér Bydlení