Zařizujeme kuchyň – první část

Zařizujete kuchyň? Možná jste už přišli na to, že to není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Máte už jasno v tom, kolik do ní chcete investovat? V jakém stylu si ji zařídíte, zda-li si pořídíte jídelní kout, neo pouze barový půlt se židličkami, jakou zvolíte barvu dvířek, jak vysoko umístíte pracovní linku, jaké vyberete spotřebiče – zda spotřebiče vestavěné nebo volně stojící, jakou zvolíte podlahovou krytinu, atd.

S představou luxusní kuchyně je neodmyslitelně spjat i krásný a moderní design. Časopisy o bydlení, světové domácí expozice, internetové stránky, domy bytové kultury i designérská studia dnes nabízejí nepřeberné množství neobyčejně krásných, často velmi originálních zařizovacích předmětů určených nejen do kuchyně. Jen si vybrat a vhodně vše zkombinovat. Pokud nedokážete sami sladit jednotlivé prvky interiéru Vaší kuchyně tak, aby byly ve vzájemné harmonii, neváhejte navštívit specialisty, ať zbytečně neuděláte krok vedle. Ale pozor! při výběru vybavení do kuchyně nezapomeňte zapojit také svého praktického ducha. To, co vypadá na první pohled skvěle, ještě nemusí být zárukou komfortu.

Nejnovější kuchyňské trendy

První věcí, která asi každého, kdo uvažuje o nové kuchyni, napadne, je prolistovat si pro inspiraci časopisy o bydlení a trošku se zorientovat v současných trendech. Dnešní kuchyně jsou samozřejmě jiné než ty, ve kterých jste vyrůstali jako děti. Dnešní linky jsou třeba méně rozlehlé. Inovace vychází z faktu, že v běžné domácnosti se zdaleka tolik nevaří jako dřív. Lidé v produktivním věku tráví v práci víc času a volno chtějí trávit jinak než u plotny. Obědvají a často večeří mimo domov a kuchyni plně využijí jen na občasné společenské a rodinné sešlosti.

A nejenom to. Skříňky jsou úmyslně méně úložné. Nové kuchyňské spotřebiče jsou tak sofistikované a trend vaření naopak jednodušší, že není třeba spousta nádobí ani náčiní, a tím ani není nutné ukládat v kuchyni tolik věcí. Proto výrobci nabízejí třeba kuchyňské linky s odlehčenou verzí horních skříněk, na vyšších nožkách, aby celek vypadal lehce a snadno se po ním uklízelo. Inovací prošly i pracovní desky, které jsou na pohled mnohem tenčí. Místo až pět centimetrů jsou pracovní desky (nebo nákližky hrany) silné jen 1,5-2 cm. Vyrábějí se z kompaktních materiálů (Hi-Mac, Corian, Tech-nistone atd.)nebo fóliované HDF desky (místo MDF), která je tvrdší a odolnější. Moderní je odklon od nákladných materiálů. Dnes je nejpoužívanější fóliovaná MDF deska s dekorem dřeva a barevná ve vysokém lesku.

Moderní materiály

Za zenitem je i masivní a tropické dřevo. Výrobci respektující cenové i enviromentální hledisko přešli na evropské dřeviny – jabloň, hrušeň, dub, javor, olivovník. Dokonalé repliky starých venkovských kuchyní (tzv. cottage a country) mají dvířka ze smrku, modřínu, borovice. Povrch je kartáčovaný nebo natřený lavírovacím lakem, nebo lakovaný (bíle i barevně). K takovému nábytku patří pracovní deska z pravého kamene, tvrdého dřeva nebo keramické dlažby. Na standardní kuchyně se používají dýhy z evropských (hrušeň, olivovník, jabloň, třešeň, ořešák dub, buk) nebo tropických (wenge, palisandr, gabon, mahagon, teak, zebrano) dřevin. Dřevo je bezesporu přírodním materiálem reprezentujícím kvalitu a luxus. Jeho neýhodou je ale tvarová a barevná nestabilnost. Poměrně snadno se poškodí.

Snadno vznikají skvrny od vody a potravinových pigmentů, vrypy po noži atd. Skříňky vystavené slunečnímu svitu tmavnou, dřevo se vlhkem kroutí, ozdobné lepené rámečky se sesychají. Pokud chcete dřevěnou kuchyni bez tvarové nestálosti, zvolte nábytek z biodesky lepené ze tří dřevěných vrstev kladených přes sebe, takže se nekroutí. Ani ona není stálobarevná, díly vystavené slunci časem tmavnou nebo se na nich objeví různé odstíny. Alternativou může být nábytek ze dřeva kombinovaného s dýhou. Po obvodu dýhovaných dvířek je naklížen masivní rámeček. Ten brání, aby se dýha vlhkem kroutila. Rámeček se může sesychat a pak je kolem něho vidět světlejší dýha. Proto se tento nábytek uměle patinuje.

A posledním trendem jsou expandující kuchyňské skříňky. Po totální integraci kuchyně do obytné místnosti byl učiněn další krok. Skříňkové kuchyňské moduly se používají k zařízení prostorného obýváku včetně jídelny. Jejich výhoda je ve skladebnosti, protože mají základní jednotnou šířku 60 centimentrů (případně její násobky a podíly). Odpadá tím problém kombinace kuchyňského nábytku s pokojovým. Takže teď už víte, co je momentálně in a můžete se pustit do zařizování.

Interiér Bydlení