Originální svítidla

Pokud si na místě Vaší staré stojací lampy nebo lustru představujete něco originálnějšího, zkuste jít do změny s inencí a pusťte se do výroby svítidla samy

Použít můžete řadu materiálů. Úlomky skla, papír, dřevo, látky, noviny. Podle míry šikovnosti vkládejte do kovovvých rámů vitrážovanou mazaiku nebo splétejte a uzlujte drátky. Kedyž na ně navléknete korálky, získáte stínidlo, které nikdo nepřehlédne zařízení v přírodním stylu vkusně doplníte, když na kostru starého stínidla připevníte sešívačkou křížem pružné dýhové pásky.

Nebo zkuste svítící krabičky na zeď. Vyřízněte přední část víka krabice od bot, do ní vložte kovovou mřížku, fólii s fotomotivem nebo perforovaneou lepenku.

Papírová, pergamenová, látková či skleněná stínidla pomalujte akrylovými barvami. Polepte je fotografiemi, novinami, popište oblíbenými citáty. Zkuste metodu dekupáže nebo lampu zahalte do látky. Nakupte umělé květiny a jednotlivé kvítky nalepte nebo našijte těsně k sobě na látkový potah lampy. Nebo můžete vybrat jen jeden veliký květ a umísti ho ke spodní části válcového stínidla. Do dívčího pokoje použíte balení tylové sukýnky, které jste měli uložené ve skříni. Efektní bude, když nad kuchyňský stůl zaěsíte skleněnou mísu či řadu porcelánových hrnků, do kterých vyvrtáte díru pro provlečení kabelu.

Při domácí výrobě ale nezapomínejte na bezpečnost: stínidlo, zvláště látkové nebo papírové, se nikdy nesmí dotýkat žárovky nebo být v její bezprostřední blízkosti.

Vybírejte s fantazií

V obchodech najdete svítidla minimalistická, secesní i klasická. Jsou z pergamenu, látky, skla, kovových či plastových lamel, dřeva nebo proutí. Jejich cena bývá ale někdy tak vysoká, že jsou pro běžného smrtelníka nedosažitelná. Je-li to Váš případ, navštivte nějaké bazary s nábytkem. Mezi různým harampádím můžete objevit poklady, které renovací proměníte v lampu snů. Světlo pro Váš byt vybírejte pečlivě. Kromě své základní funkce osvětlení konkrténího místa v interiéru by mělo také korespondovat s ostatním bytovým zařízením.

Interiér Bydlení