Nápaditá a rafinovaná mozaika

Snad žádný obkad se na výsluní nedrží tak dlouho jak právě mozaika. Dnešní trendy jsou rozmanité a v podstatě neexistuje hranice, kam by se mazaiky nehodily. Dokonce s nimi můžete obkládat i oblé plochy.

Ve starověkém Řecku a Římě se užívalo kamenných mozaik zejména k výzdobě podlah, později našla hojné uplatnění na stěnách a klenbách bazilik a byzantských chrámů.

Pokročilá technologie výroby umožňuje vytvářet mnoho variací netradičních mozaikových tvarů. Mozaiku můžeme obahatit i květinovými ornamenty, které jsou v odpovídajících barevných rovedeních, nebo využít listely s proužky v celé barevné škále.

Jsou dostupné v nepřeberných množstvích odtínů i tvarů

Provedení i barevost jsou npadité a rafinované Dominují různé kombinace – ztavované sklo, pokovený povrch či zlacení. Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrhchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny.

Stejně jako v obkladech a dlažbě je v mozaikách trend imitování i přírodních materiálů. Existují kammenné mozaiky, které jsou o něco silnější než mozaiky skleněné. Běžně dosahují tloušťky 7mm a jsou stejně jako skleněné lepeny speciálním lepidlem na síť. Jejich výhodou je dlouhá životnost a všestranné použití. Můžete si ale zvolit i mozaiku stříbrnou, zlatou či v barvě mědi.

Pokud má ale někdo speciální požadavky na barvy, není nic snazšího, než sáhnout po mozaikách ze skla. To je možné barvit do široké šály, takže vyjímkou nejsou ani ani vícebarevné či duhové kousky. Pestrá škále barev umožňuje vytvářet originální kombinace a nabízí mnoho způsobů použití. Její výhodou je možnost obkládání vnějších a vnitřních oblých ploch, podobně jako vytvářeí netradičních mozaikových tvarů.

Mozaika může být vytvořena z mnoha materiálů pravidelných i nepravidelných tvarů. V dnešní době se ale už nemusíme trápit s nalepováním jednotlivých kousků tmelu, ani nás nezaskočí rozdílná výška nebo nepravidelnost tvarů, pokud to nebude přímo naším záměrem. Moderní mozaiky jsou často velkoformátové, o síle pouhých několika milimetrů a lepené na síti, takže docílíme naprosto přesné pokládky s minimální spárou.

Interiér Bydlení