Zařizujeme kuchyň – druhá část

Uspořádání kuchyně by mělo vždy respektovat ergonomii kuchyňského prostoru.

Jedním z trendů jsou samozřejmě velké a prostorné kuchyně. O takové kuchyni sní snad každý, kdo vyrůstal v malé kuchyni.

Věřte ale, že prostor není všechno a výsledek nemusí být takový, jak byste očekávali. Skutečnost je totiž taková, že v případě místností, v nichž o prostor není nouze,, bývá mnohdy problém s jejich zútulněním. Zcela paradoxně pak může nastat situace, kdy po výměně menší kuchyně za větší novopečení majitelé nostalgicky vzpomínají na svou starou dobrou útulnou kuchyni.

Abyste nerozšířili jejich řady, vězte, že velkou kuchyni je třeba rozčlenit do několika zón, které na sebe z estetického hlediska mohou buď přímo navazovat, anebo mohou být výrazně designově odlišené, zejména co se týče použitých barevných kombinací. Vždy by však měly být všechny dílčí části určené pro interiér provázány jednotícím prvkem, který se jím vleče jako příslovečná červená nit.

Jídelní kout ano či ne?

Rozhodnutí, zda volit jídelní kout nebo barový pult, je nutno podřídit především velikostí kuchyně a předpokládanému provozu. Kdo má však k dispozici dostatečný počet metrů čtverečných, může si dovolit obojí . Každé řešení má totiž své. Co se týče stylu, v případě neshod doporučujeme zvolit kompromisní řešení. Jiným slovy, chce to najít styl, který všichni partneři jak e lidově říká, skousnou. Jde o to, aby se v kuchyni ani jeden z dvojice necítil nepřirozeně. Stejný postup doporučujeme při výběru barvy a materiálu dvířek. Umístění pracovní plochy v nevhodné výšce je častým zdrojem nepohodlí. Vše má ale řešení. Pokud jsou oba partneři vysocí, může se plocha dát o pár centimetrů výš, ne je standard, menším kuchařům zase snížit. Existují i kuchyně, kde jsou pracovní plochy v různé výšce tak, aby se pracovalo všem stejně dobře. Najít kompromis tedy není problém.

Otázky týkající se výběru spotřebičů, stejně jako podlahové krytiny jsou do značné míry podmíněny před pokládaným rozpočtem. Každopádně se ale vyplatí investovat do spotřebičů energetické třídy, tedy s nižší spotřebou. Rozhodně nekupujte žádné použité elektrospotřebiče! To, co ušetříte, v budoucnu draze zaplatíte. A co plovoucí podlaha , dlažba nebo lino? Ta by měla hodně vydržet, měla by se dobře udržovat a tak by měla sedět k designu, který jste vybrali.

Materiálů používaných na pohledové části kuchyňské linky je mnoho. Jaký zvolíme, má význam nejen pro peněženku, ale i funkčnost, kvalitu tedy životnost, estetický vzhled.

Interiér Bydlení