Podlaha pro váš dům – dřevěná nebo laminátová?

Zařizování interiéru domu či bytu začíná „od podlahy“. A to nejen obrazně, ale i reálně. Než totiž začnete do místnosti pořizovat nábytek, musíte mít vyřešenou otázku podlahové krytiny.

Mezi nejpoužívanější podlahové krytiny pro obytné místnosti patří podlahy dřevěné nebo laminátové . V čem se liší? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? První rozdíl mezi podlahou laminátovou a dřevěnou poznáte hned – je to pořizovací cena . Ta je u dřevěných podlah vyšší, někdy i několikanásobně, vždy je ale potřeba porovnávat srovnatelnou kvalitu. Ceny se totiž výrazně liší i mezi jednotlivými typy laminátových podlah.

Co se týká způsobu pokládky , laminátová podlaha se vždy pokládá jako plovoucí. U dřeva záleží na typu – masivní podlahy se obvykle k podkladu se lepí, zatímco takzvané třívrstvé podlahy se pokládají jako plovoucí.

Laminátové podlahy jsou poměrně odolné vůči mechanickému opotřebení, ale musíte u nich dávat pozor na vodu a vlhkost. Zejména levnější typy podlah se působením vody zdeformují a na rozdíl od podlah dřevěných se už nevrátí do původní podoby. Drobnější poškození laminátových podlah můžete řešit zatmelením, nebo můžete celý díl vyměnit. U dřevěných podlah máte možnost je po několika letech přebrousit a znovu natřít, takže mohou stále vypadat jako nové.

Každopádně platí, že podlaha výrazně ovlivňuje vzhled celého interiéru a proto jejímu výběru věnujte patřičnou pozornost. Rozhodně se na ní nesnažte šetřit za každou cenu, zejména pokud máte malé děti, nebo domácí zvířata. Více informací a tipů pro rodinné bydlení najdete na www.rodinne-bydleni.info

Interiér Bydlení