Obývací pokoj

Vhodně zařídit a vymalovat obývací pokoje může být poměrně složité. Výrobci a média nás zásobují zaběhnutým klišé, jak by hlavní místnosti našeho domu či bytu měla vypadat. Vzdálit se této představě, byť jen nepatrně, může vyvolat spekulace, proč se právě váš obývací pokoj liší.

Obývací pokoje sloužili rodinám od nepaměti jako reprezentační místnosti, kde se schází rodina a návštěvy. To často vede k tomu, že se z něj stane jakási výkladní skříň rodiny, kdy se obyvatelé snaží udělat dojem. V této místnosti se také řeší většina rodinných problémů, organizuje se chod domácnosti a při odpolední kávě či víkendovém odpočinku se zde tvoří rodinná pohoda. Protože velkou částí jeho funkce je právě relaxace, je důležité, aby tento prostor plně vyhovoval individuálním vlastnostem a požadavkům jeho obyvatel.

„Jé, tenhle máme doma taky.“ S touto větou musí počítat každý, kdo si doma rozvěsil sériově vyráběné obrazy či plakáty. Jejich nabídka je v hobbymarketech a na internetu nepřeberná, většina lidí si vybírá podobné motivy: květiny, abstraktní motivy, černobílé fotografie.

Jsou poměrně levné, na pohled efektní, a když nás přestanou bavit, prostě je vyhodíme a pořídíme jiné. Doba, kdy v domácnostech visely olejomalby, které se děily z generace na generaci, je pryč.

Máte rádi romantický styl? Pak se Vám určitě zalíbí látky, potahy či prostírání ve stylu francouzského venkova. Styl, který se nazáývá „TOILE DE JOUY“, byl oblíbený i v době rokoka v polovině 18. století.

Vnitřní stínění má funkci stínicí, ale i designovou. Stínění interiérů můžeme rozdělit:

Venkovní stínění má především funkci stínění, která převládá nad estetikou. Stínění exteriérové můžeme rozdělit:

Andalusie, Toskánsko, Provence, řecké ostrovy. Sluneční paprsky a vánek prosycený pěnou mořských vln…
Okouzlil Vás středomořský styl?
Rádi byste si jej připomínali i doma?
Není divu, působí útulně i exoticky, tradičně, a přesto vlastně nadčasově. Ve spojení se vzpomínkami na místa, jež jste si leto zamilovali, tvoří celek, který se jen těžko opouští.
To ale naštěstí není nutné. Pokud je vaše láska silná a opravdová, zařiďte si svůj byt nebo některou jeho část ve stylu, kterému jste propadli během dovolené. Vždyť jsme přece všichni Evropané!

Interiér Bydlení