Jak doma přežít horké letní dny

Zatímco v zimních měsících řešíme, jak v domě nejlépe udržet teplo, v horkých letních měsících míváme opačný problém – dům či byt potřebujeme ochladit. Jak na to?

V našich klimatických podmínkách, kdy je tropických dnů obvykle jen pár, není nutné hned pořizovat klimatizaci . Základem je správné větrání . Ve velkém horku rozhodně není dobré nechávat okna otevřená celý den. Zároveň ale není ideální zimní model větrání – několikrát denně na krátkou chvíli. V létě je nejlepší otevřít hned po ránu všechna okna zhruba na půl hodiny. Tím se dokonale vymění vzduch . Poté okna zavřete a pokud možno zatáhněte žaluzie či jiné zastínění.

Jak zajistit stín

Proti horku je ideální, pokud se dům nachází v co největším stínu . Toho byste mohli dosáhnout zahalením domu do hradby stromů, ale uvědomte si, že na jaře a na podzim jste naopak vděčni za každý paprsek, který do domu pronikne. Proto je lepším řešením pořídit si pergoly, markýzy či slunolamy , které dům i terasu zastíní jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete.

Léto v nízkoenergetickém domě

V současné době jsou velmi oblíbené nízkoenergetické či pasivní domy. Ty bývají vybaveny takzvaným rekuperátorem , který v zimním období zajišťuje ohřívání přiváděného vzduchu vzduchem odváděným a v létě naopak příchozí vzduch ochlazuje. Tím vám v podstatě nahradí klimatizaci a pokud budete dodržovat pravidla větrání a dům vhodně zastíníte, uvidíte, že i v horkých letních dnech dosáhnete příjemných teplot.

Interiér Bydlení