Intimní království – KOUPELNA

Moderní design koupelen by se dal charakterizovat dvěma směry:

 1. inspirace a návrat k přírodě
 2. velký důraz na pohodlí

Samozřejmě nic z toho nemusíme otrocky následovat. Ukázky trendů jsou jen inspirací, ze všeho nejdůležitější je náš vlastní, osobní pocit. Tam kde se cítíme nejlépe.

Návrat k přírodě

Přetechnizovaný svět hrozícící odcizením vyvolává touhu po protiváze, a proto se v prvním z obou trendů objevují přírodní prvky a snaha o přirozenou harmonii. Pokud z přírody přijmeme například barevnost a rostliny jako dekorativní solitér, můžeme vytvořit skutečně skvostný interiér v odstínech hnědé, béžové a pískové barvy s orchidejí nebo bambusem jako zdobným prvkem. V neposlední řadě je přírodní trend inspirativní i při výběru povrchu, které strukturou připomínají dřevo, kůru stromů nebo jsou vytvořeny rovnou z přírodního či umělého kamene.

Snadno a pohodlně

Pohodlí, snadný přístup do vany i do sprchy, denní světlo – to jsou další východiska při tvorbě moderní koupelny. Tento trend bude samozřejmě velmi vyhovovat seniorům, ale uplatňuje se napříš generacemi, vždyť seniory se jednou staneme všichni a koupelnu neměníme tak často jako kabelku – dobře vyřešená koupelna nám může sloužit celý život. Dostáváme se tak k důležitzému bodu, kterým je nadčasovost. Docílíme jí výběrem kvalitních materiálů a barev, které se nám jen tak neokoukají. V tomto směru je na místě propojení s eko trendem, protože neutrální přírodní odstíny jsou sázkou na jistotu. Pokud jde o zařízení, budeme myslet na prvky usnadňující přístup do vany, například madla a protiskluzovou podlahu. Sprchový kout nepotřebuje vaničky, mnohem pohodlnější i praktičtější je nepatrně se svažující podlaha. Díky tomu voda ze sprchy odtéká do kanálku a do sprchy vstupujeme bez jakékoli bariéry. Stačí, když je sprchový kout v koupelně ohraničen ze tří stran a ze čtvrté přechází volně do prostoru. V extrémních návrzích se letos dokonce setkáváme se sprchou uprostřed ložnice ohraničenou pouze kruhovým závěsem z exkluzivního teflonového materiálu. Takové řešení ovšem vyžaduje velkorysý a specifický prostor – těžko je uplatníme v dispozici panelákové garsonky, takové řešení je vhodné pro rodinné domy.

Co se letos nosí:

 • barvy: přírodní odstíny – hnědá, béžová, šedá písková, antracitová, černo – bílá, akcenty červená nebo oranžová
 • materiály: strukturované a vysoce lesklé povrchy obkladů a dlažeb, materiály inspirované přírodou – imitace kamene, dekor dřeva, kovový efekt, skleněné mozaiky, luxfery, tvárnice
 • osvětlení: maximální intenzita, světelné pásy na dekoraci
 • pohodlí a bezpečnost: vyhřívané podlahy, bezbariérové sprchové kouty, opěrné madla, protiskluzová podlaha

Co již není IN:

 • pokládka dlažby nakoso nebo na vazbu
 • WC v koupelně
 • pastelová barevnost – modrá, žlutá růžová
 • dekorativnost – ozdobné listely
 • sprchové kouty s vaničkami a stěnami z plastu
Interiér Bydlení