Dětský pokoj – kdy a jak

Když je mezi dětmi třeba pětiletý nebo větší věkový rozdíl, zaslouží si každé svůj vlastní pokoj. Není to pouhá rozmařilost. I když ke je to individuální a někteří sourozenci spolu mohou spokojeně bydlet třeba celý život, obecně lze říci, že děti s takto velkým věkovým odstupem mají naprosto různé požadavky.Zatímco starší si rádi přispí, malí čiperové vstávají i o víkendu velmi časně. A naopak večer starší děti chtějí být déle vzhůru a ty vzornější se třeba učí, zatímco předškoláci chodí v osm spát. V takových případech je jistá míra soukromí nezbytností a vlastní pokoj tím nejlepším řešením.

Kdy a jak pořídit dítěti jeho vlastní prostor

Tuhle otázku se rohodně vyplatí nepodceňovat. I když odpověď má přípravenou kdekdo, názory se velice různí. A přitom se bezpochyby jedná o nesmírně důležité téma. Všichni totiž chceme svým dětem poskytnout to nejlepší. Na co tedy rozhodně nezapomenout a čeho se určitě vyvarovat?

Kdy je nejlepší věk na vl. pokoj?

I několikaměsíční kojenec potřebuje mít svůj „pokoj“. Maminka je pro něj pochopitelně tím nejdůležitějším na světě, ale nezapomeňte novému členu rodiny vytvořit jeho vlastní prostor, stabilní strůvek. Stačí jednoduché zákoutí, s vhodně zvolenými barvami, které se dítě naučí vnímat jako uklidňující prostředí a svůj vlastní koutek. Stěhování do vlastního pokoje je nesmírně důležité i z hlediska vývoje dítěte. Psaychologové se v této otázce neshodnou o nic snáze než babičky či Vaši přátelé. Obecně však lze říct, ře svůj pokoj by dítě mělo získat asi do tří let věku, podle liberálních názorů do pěti.

Základní parametry dětského pokoje

Na čem se naopak odborníci schodnou, je minimální plocha dětského pokoje. ta by měla alepoň 16 metrů čtverečních pro jedno či dvě děti. Třetí dítě pak potřebuje dalších zhruba 10 metrů. Dětského nábytku je dnes již na trhu nepřeberně, takže jistě bez potíží naleznete jak kvalitní postel, tak úložné prostory podle svých představ. Kromě nich je naezbytné poskytnout dítěti nějaký pracovní prostor, stůl a dětské židle.

Ovšem pozor! Jak batole, tak předškolák pro své hry nejvíce ocení volnou plochu na podlaze. Ještě než začnete vybírat z široké palety dětského nábytku, věnujte tedy patřičnou pozornost podlaze. Ta by měla být zejména teplá a snadno omyvatelná.
Neopomeňte ani osvětlení. Dětské pokoje by měly být v každém případě dobře osvětleny. A nejen proto, aby si malí školáci nekazili oči. Kromě hlavního osvětlení je vhodné pokoj vybavit lampičkami, například u postele. Lampy mohou být také stmívací.

Dětský pokoj roste s věkem dítěte

Každý věk chce své. S přibývajícími léty se mění potřeby a návyky dítěte, a tomu by měl odpovídat i vývoj jeho životního prostředí. S dítětem roste postel, předškolák před záplavou hraček upřednostní volný prostor, školák už zase naopak potřebuje vhodně řešený psací stůl. Postupem času také zniká větší nárok na úložné prostory. Myslete tedy také na to, že žádná podoba dětského pokoje tak není definitivní.

Co však zůstává konstantní, je důraz na bezpečnost. Dbejte na to, aby předškolákovi v cestě nestály ostré hrany nábytku. Nábytek by také měl být zajištěn proti pádu. I u starších dětí rozhodně doporučujeme vyhnout se například skleněné desce stolu a dalších skleněným prvkům. Zkrátka, ačkoliv vynalézavost a fantazie dětí nezná mezí, rodiče by se měli vždy snažit předjímat a eliminovat veškerá hrozící rizika.

Interiér Bydlení